Hmorapatik- szparagi w cieście po ormiańsku

Hmorapatik- to szparagi lub grzyby smażone w cieście. Hmor- to po ormiańsku ciasto, stąd się wzięła ta nazwa. Uwielbiam szparagi i bardzo często jadam je przyrządzone w ten właśnie sposób. Smakują wyśmienicie zarówno na ciepło, jak i na zimno. Bardzo często smażę hmorapatik wieczorem, aby rano zjeść na śniadanie pyszne szparagi w cieście. W Armenii w ten sam sposób przyrządza się również pieczarki, które podaję się jako przekąska na wszelkiego rodzaju imprezach. Spróbujcie 🙂


Składniki:– 1 pęczek szparagów (500g)
– 2 jajka
– 150g mąki pszennej (u mnie tortowa)
– 200ml wody
– 1/2 łyżeczki soli
– 3-4 łyżki oleju (u mnie rzepakowy)
Od siebie dodaję 1/2 łyżeczki kurkumy, aby ciasto miało ładny, żółtawy kolorSzparagi umyć, w razie potrzeby odciąć zdrętwiałe końcówki i zblanszować w lekko osolonej wodzie. Zblanszowane szparagi wystudzić i osuszyć.
Wodę, wymieszać z jajkami i przyprawami, dodać mąkę i wymieszać dokładnie rózgą kuchenną, aby powstało jednolite ciasto. Szparagi podzielić na porcję, po 4-5 sztuk na jedną porcję. Na patelni rozgrzać olej, wlać 2-3 łyżki ciasta, porcję szparagów zanurzyć w cieście, wyłożyć na patelnię, na podsmażany placek. Smażyć przez około 2 minuty, następnie delikatnie nałożyć brzegi placka na szparagi i odwrócić na drugą stronę. Smażyć przez kolejne 2-3 minuty, aż się ciasto zarumieni. W ten sam sposób usmażyć resztę szparagów. Podawać jako przekąskę z ulubionymi sosami, lub jako dodatek do dań rybnych i mięsnych.
Smacznego 🙂Hmorapatik- szparagi w cieście po ormiańsku
Hmorapatik- szparagi w cieście po ormiańsku
Hmorapatik- szparagi w cieście po ormiańsku
Hmorapatik- szparagi w cieście po ormiańsku
Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.