Rogaliki drożdżowe na kefirze

Znalazłam w szafce kuchennej kilkanaście twardawych już krówek i postanowiłam dać im drugie życie. Upiekłam rogaliki drożdżowe na kefirze, wyszły pyszne. Spróbujcie 🙂


Składniki na 14-16 sztuk:


– 150ml kefiru
– 320g mąki pszennej (u mnie tortowa)
– 30g masła
– 1 jajko + 1 żółtko do posmarowania rogalików przed pieczeniem
– 2 łyżeczki drożdży instant
– 1 łyżka cukru
– szczypta soli
– nadzienie wg smaku (u mnie cukierki krówki)
– opcjonalnie cukier puder do dekoracjiKefir delikatnie podgrzać (do temperatury maks. 40 stopni), dodać cukier, sól i drożdże, wszystko dokładnie wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce na około 10-15 minut. Masło rozpuścić i wystudzić. Po 15 minutach do zaczynu dodać wystudzone masło i jajko, wymieszać. Następnie dodać przesianą mąkę i zagnieść miękkie i elastyczne ciasto. Gotowe ciasto włożyć do miski, przykryć ręcznikiem kuchennym i odstawić w ciepłe miejsce na około 1 godzinę, do podwojenia objętości. Po tym czasie wyłożyć ciasto na blat podsypany mąką, podzielić na dwie części. Rozwałkować jedną część na placek o grubości około 0,5cm, podzielić na 8 trójkątów. W szerszym miejscu rozwałkowanego trójkąta umieścić wybrane nadzienie. Rogaliki zawinąć od szerszego miejsca ku cienkiej końcówce. W ten sam sposób rozwałkować drugi kawałek ciasta i zawinąć wszystkie rogaliki. Wyłożyć na blachę wyścieloną matą silikonową lub papierem do pieczenia tak, aby cienka końcówka znalazła się pod spodem rogalika, inaczej podczas pieczenia podwinie się ona do góry i będzie odstawać. Posmarować rogaliki rozkłóconym żółtkiem. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 20-25 minut. Wystudzone rogaliki posypać cukrem pudrem.
Smacznego
🙂

Rogaliki drożdżowe na kefirze
Rogaliki drożdżowe na kefirze
Rogaliki drożdżowe na kefirze
Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.