Kilka dni temu uczestniczyłam w warsztatach w ramach Akademii Smaku Sokołów. Warsztaty odbywały się w studiu kulinarnym w Browarze Mieszczańskim. Prowadził je Piotr Kucharski, który w 2010 roku wygrał konkurs kulinarny „Gotuj o wszystko” – konkurs kulinarny organizowany przez DDTVN. Od tamtego czasu co tydzień jest autorem oraz prowadzącym część kulinarną w programie. Piotr jest autorem książek „Chleb. Domowa Piekarnia”, „Na słodko”, „Miejski farmer”. Pisze też artykuły i przygotowuje sesje dla czasopism o tematyce kulinarnej.
Piotr jest bardzo sympatycznym, energicznym, pełnym entuzjazmu i humoru młodym człowiekiem, który pysznie gotuje i mega pysznie opowiada o gotowaniu 🙂
Tematem warsztatów było- Zero waste, czyli jak gotować, planować zakupy, wykorzystywać produkty już kupione, aby nie marnować jedzenia. Osobiście baaardzo nie lubię marnować jedzenia i nawet mi się to udaje. Ciągle przerabiam coś z czegoś i przyznam szczerze, że wtedy powstają najlepsze potrawy 🙂
Podzielę się z Wami przepisami na pyszne potrawy, które przygotowaliśmy na warsztatach. Może któryś przepis wpadnie Wam w oko i wykorzystacie go w waszej kuchni.
Składniki:
plasterki boczku surowego wędzonego Sokołów
grillowane warzywa: cukinia, papryka czerwona, bakłażan
100 g orzechów nerkowca
2 ząbki czosnku
oliwa z oliwek
sól i pieprz
ocet winny
zwiędłe zioła
Sposób przygotowania:
Orzechy podprażyć na patelni i zmiksować w robocie kuchennym. Dodać warzywa i czosnek, wszystko zmiksować. Dodać wodę oraz oliwę z oliwek, do uzyskania konsystencji kremu. Doprawić solą, pieprzem i octem. Boczek podpiec na patelni, aż zrobi się chrupiący. Zioła zmiksować z oliwą na pastę. Zupę podawać z chipsem z boczku i pastą z ziół
Składniki:
suszona wołowina Beef Jerky Sokołów
sałata rzymska
marchewka
zwiędłe rzodkiewki
zielone szparagi
ogórek
100 ml octu winnego
100 ml wody
1 łyżka miodu
1 łyżeczka ziaren gorczycy
0,5 łyżeczki ziaren pieprzu
sól
Sposób przygotowania:
Warzywa (oprócz sałaty) pokroić w plasterki. W rondelku zagotować ocet z wodą, miodem, połową łyżeczki soli, pieprzem i gorczycą. Warzywa zalać octem i odstawić na 30-40 minut do zamarynowania. Sałatę rzymską podzielić na liście. Warzywa odsączyć. Do środka każdego liścia nałożyć warzywa. Wierzch warzyw obficie posypać tartą suszoną wołowiną.
Składniki:
2 steki z antrykotu Sokołów Uczta Qulinarna
1 czerstwa bagietka
olej do smażenia
2 ząbki czosnku
gałązka rozmarynu
sól i pieprz
Sos:
2 łyżki majonezu
1 łyżka kwaśnej śmietany
1 pęczek zwiędłego szczypiorku
4-5 zwiędłych rzodkiewek
sałata rzymska do podania
Sposób przygotowania:
Bagietkę zawinąć w zwilżony papier do pieczenia. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180ºC i podpiec przez 10 minut. Wyjąć, odwinąć z papieru i odstawić, by odparowała. Na patelni rozgrzać olej, steki przyprawić solą i usmażyć z każdej strony po 2-3 minuty. Zdjąć z patelni i natrzeć rozmarynem i rozgniecionym czosnkiem, doprawić solą i pieprzem.
Majonez i śmietanę zmiksować ze szczypiorkiem. Rzodkiewki zetrzeć na tarce i dodać do sosu, wymieszać. Doprawić solą i pieprzem. Bagietkę przekroić wzdłuż, posmarować w środku sosem, nałożyć chrupiącą sałatę. Steki pokroić w plastry i nałożyć do bagietki.
Składniki:
kawałek czerstwego ciasta drożdżowego
przejrzałe owoce: truskawki lub inne w zależności od sezonu
200 ml mleka
2 jajka
kwaśna śmietana do podania
mięta
Sposób przygotowania:
Jajko rozmącić w mleku. Ciasto pokroić na plasterki i ułożyć w natłuszczonej formie. Zalać masą jajeczną. Przejrzałe owoce, pokroić na mniejsze kawałki i posypać nimi wierzch ciasta. Wstawić do rozgrzanego piekarnika do 180º na 20 minut. W tym czasie posiekać miętę i wymieszać ze śmietaną. Ciasto podawać z łyżką miętowej śmietany.
Pingback: Warsztaty w Akademii Smaku Sokołów- Zero Waste | FlyB Kulinaria