Bułeczki drożdżowe z krówką (odrywane)

Co tam dobrego zajadacie? Ja upiekłam pyszne, puszyste, mięciutkie bułeczki drożdżowe z krówką. Jeszcze przed świętami kupiłam krówki z zamiarem zrobienia likieru. Likieru nie zrobiłam i tak te krówki leżały w szafce aż do dziś 😉 A bułeczki wyszły meeega, polecam z czystym sumieniem.

Składniki na 10 sztuk:

Rozczyn:
-7g drożdży instant
– 200ml mleka
– 4 łyżki drobnego cukru
– 4 łyżki mąki

Ciasto:
– 1 jajko
– 1 białko
-50g roztopionego i wystudzonego masła
– 4 łyżki oleju (u mnie rzepakowy)
– szczypta soli
– 370g mąki

Nadzienie:
– 15 cukierków „krówka”

Kruszonka:
– 20g miękkiego masła
– 2-3 łyżki cukru
– 5 łyżek mąki

– 1 żółtko do posmarowania bułeczek

Najpierw należy przygotować rozczyn. Drożdże i cukier rozpuścić w ciepłym (około 37 stopni) mleku, dodać mąkę (4 łyżki) i wszystko dokładnie wymieszać. Naczynie z rozczynem przykryć czystą ściereczką i odstawić na około 30 minut.

Po tym czasie, do opary dodać całe jajko i jedno białko, sól, olej i roztopione masło, wymieszać. Stopniowo wmieszać mąkę, zagnieść ciasto i wyrabiać przez około 10 minut (nie krócej). Gotowe ciasto włożyć do dużej miski, przykryć czystą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 1 godzinę.

Następnie podzielić ciasto na 10 równych kulek. Każdą kulkę spłaszczyć, do środka włożyć cukierki pokrojone na pół, po 1,5 cukierka do każdej bułeczki. Bardzo dokładnie zlepić końce. Bułeczki włożyć obok siebie do ciasnej foremki (najlepiej silikonowej lub szklanej) i odstawić na 20 minut do napuszenia. Następnie każdą bułeczkę posmarować rozmąconym żółtkiem i posypać kruszonką.
Aby przygotować kruszonkę należy miękkie masło rozetrzeć palcami z mąką i cukrem aż powstanie kruszonka (grudki ciasta).
Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 40-50 minut. Smacznego 🙂

Bułeczki drożdżowe z krówką (odrywane)
Bułeczki drożdżowe z krówką (odrywane)
Karnawałowe słodkości
Please follow and like us:

1 thought on “Bułeczki drożdżowe z krówką (odrywane)”

  1. Pingback: Bułeczki drożdżowe z krówką (odrywane) | FlyB Kulinaria

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.